Generic selectors

کیک

کیک
درست کردن کیک این روزها کار زیاد سختی نیست. با وجود انواع پودر کیک آماده و امکانات مختلفی که در دسترس بیشتر افراد هست هر کسی میتواند به راحتی انواع کیک با طعم های مختلف درست کند. اما هنر کیک پزی و تزئین کیک همچنان با قدرت هرچه بیشتر در حال پیشرفت هستند. هنری قدیمی با پیشینه بسیار که نه تنها جذابیتش را از دست نداده بلکه شکوفاتر هم شده است. سالها تلاش و خلاقیت آشپزهای مختلف در سرتاسر دنیا باعث شده است کتابها و سایتهای آشپزی پر از دستور تهیه کیک و عکس تزئین کیک به شکل های مختلف باشند: از کیک ساده گرفته تا کیک خامه ای هوس برانگیز؛ کیک شکلاتی هم که همیشه جای ویژه خودش را دارد.

اما شاید از همه مهم تر کیک تولد باشد. وقتی تولد عزیزانمان نزدیک میشود همیشه میخواهیم بهترین و جذاب ترین کیک تولد را برایشان تهیه کنیم. کیکی که طبق سلیقه متولد پخته شده باشد. برای تزئین کیک تولد معمولاً از خامه استفاده میشود که خیلی هم خوشمزه است. گاهی هم از کرم های کره ای استفاده میکنند که نسبت به خامه راحت تر فرم میگیرد و دیرتر آب میشود. البته این روزها استفاده از خمیر فوندانت هم بسیار رایج شده است. تزئین کیک تولد با خمیر فوندانت باعث شده تنوع و خلاقیت در این زمینه به حد اعلی برسد. علاوه بر کیک تولد از فوندانت برای تزئین کیک در مناسبت های دیگر هم استفاده میشود مثل کیک روز مادر، کیک روز پدر، کیک روز معلم و…

علاوه بر این کاپ کیک هم این روزها جایگاه ویژه ای در بین خوراکی های خوشمزه پیدا کرده است. این کیک های کوچک خود از تنوع زیادی برخوردار هستند. کیک یزدی مدل سنتی آن است. کاپ کیک ها در طعم های مختلف تهیه میشوند: برخی ساده هستند، برخی شکلاتی یا میوه ای، بعضی هم خامه ای هستند یا حتی آتشفشانی! کیک لاوا یا کیک آتشفشانی که با برش زدنش شکلات مذاب فوران میکند. حالا دیگر حتی با سبزیجات مقوی هم میشود کاپ کیک (یا کیک) درست کرد، مثل کاپ کیک اسفناج که هم خوشمزه است و هم دارای خواص عالی اسفناج.

خبر خوب این است که با وجود این همه تنوع همه میتوانند کیک درست کنند. حتی بدون فر هم میشود کیک درست کرد. کیک ها و کاپ کیک های بدون فر هم تنوع نسبتا خوبی دارند و روش های مختلفی برای تهیه آنها آموزش داده شده است. حتی کیک هایی هست که در عرض یکی دو دقیقه در مایکروفر آماده میشوند. در ضمن برای افرادی که به گلوتن آرد یا تخم مرغ حساسیت دارند، کیک بدون گلوتن و کیک بدون تخم مرغ وجود دارد که با مواد جایگزین تهیه میشوند. دو دسته دیگر از کیک ها که نسبتا جدید هستند:

چیز کیک
تفاوت اصلی چیزکیک با کیک این است که در تهیه آن از پنیر (معمولاً پنیر خامه ای) استفاده میشود. گاهی پنیر با مواد اصلی کیک مخلوط شده و بافت و طعم آن را تغییر میدهد مثل چیزکیک ژاپنی. اما بعضی از انواع آن هم هستند که دو لایه جدا از هم دارند. لایه زیری (کراست) که بافتی مشابه کیک یا بیسکویت دارد و بافت رویی که از ترکیب پنیر و خامه تهیه تهیه میشود. این نوع چیزکیک در مواردی بدون نیاز به پخت تهیه میشود و فقط در یخچال قرار میگیرد تا لایه دوم خودش را بگیرد. در این صورت لایه کراست اغلب مخلوطی از بیسکویت پودر شده و کره است.

کیک بستنی
کیک بستنی هم انواع مختلفی دارد اما معمولا بستنی بین دو لایه کیک قرار داده میشود و روی کیک با خامه تزئین میشود. به دلیل استفاده از بستنی در این نوع کیک باید در فریزر نگهداری شود. نکته مهم این است که قبل از مصرف باید مدتی کیک بیرون از فریزر قرار داده شود تا نرم و قابل برش زدن و خوردن شود اما نه آنقدر که بستنی بیش از حد نرم و آب شود.