قالب-پلاستیکی تبلیغات تازه پز

آموزش پاک کردن لکه ها از روی پارچه

۸۳,۵۷۶ بازدید

 

لکه زدایی

 

از بین بردن لکه از روی پارچه

 

ابتدا علت و نوع لکه را که از چه موادی است پیدا کنید ؛ نوع پارچه را به خصوص از لحاظ قابل شستشو بودن تعیین کنید ؛ در جنس و رنگ پارچه و همچنین نوع ماده ای که برای رنگ کردن آن به کار رفته است دقت کنید.

 

هر نوع ماده ی شیمیایی را که میخواهید به کار ببرید روی تکه ای از پارچه امتحان کنید و اگر میخواهید پارچه را بشویید لکه را قبل از شستن از بین ببرید ؛ به خاطر داشته باشید که آب داغ بعضی لکه ها را ثابت می کند ، مانند لکه ی تخم مرغ ، خون ، چای ، قهوه ، رنگ میوه و ….

 


 از بین بردن انواع لکه پارچه های قابل شستشو و غیر قابل شستشو

 

در کل 3 روش برای پاک کردن لکه از روی پارچه وجود دارد ، پاک کردن لکه به وسیله ی محلول هایی مانند تتراکلرورکربن یا بنزین با استفاده از ابر یا برس ؛ بی رنگ کردن لکه به وسیله ی آب اکسیژنه و اسید اگزالیک (جوهر ترش) یا آب ژاول ؛ تمیز کردن لکه به صورت خشک به وسیله ی خمیری از پودرهای جذب کننده مانند گچ فرانسوی یا پورد تالک.

 

از بین بردن انواع لکه روی پارچه های قابل شستشو

 

برای برطرف کردن لکه ی خون و چسب و هر گونه لکه ای که دارای مواد قندی باشد ،‌ اگر پارچه رنگی است ابتدا محل لکه را به وسیله ی اسفنج با تتراکلروکربن شسته سپس با آب سرد تمیز کنید ، پس از آن محل لکه را با آب گرم و صابون بشوئید تا لکه کاملاً پاک شود.

 

چنانچه این گونه لکه ها روی پارچه های نخی و کتانی سفید اثر بگذارد ، ابتدا محل لکه را در آب سرد فرو برده و بشوئید سپس با آب گرم و صابون لکه را کاملاً‌ از بین ببرید ، اگر لکه کاملاً پاک نشد میتوانید از محلول نمک ( مثلا مخلوط 3 قاشق نمک و 1 قاشق آب ) استفاده کنید.

 

» برطرف کردن لکه شمع : ابتدا موم اضافی را بردارید سپس قسمت لکه شده را بین کاغذ خشک بگذارید و با اتوی داغ اتو کنید سپس با تتراکلروکربن و اسفنج بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه آدامس : طرف دیگر پارچه را یخ بمالید و سپس آدامس را بکنید ، اگر لکه باقی ماند آن را به وسیله اسفنج و تتراکلروکربن بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه شکلات و کاکائو : لکه را با آب گرم و صابون بشوئید سپس به وسیله تتراکلروکربن بشوئید و با آب گرم و اسفنج لکه را کاملاً از بین ببرید.

 

» برطرف کردن لکه چربی و روغن : محل لکه را به وسیله ی اسفنج و تتراکلروکربن بشوئید سپس با آب نیم گرم و صابون لکه را کاملاً از بین ببرید ، چنانچه لکه کهنه باشد آن را با آب اکسیژنه بی رنگ و سپس با آب خوب بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه چای یا قهوه : برای پارچه های رنگی محل لکه را با اسفنج و آب گرم بشوئید و چنان چه لکه باقی مانداز گلیسیرین گرم استفاده کنید و بگذارید نیم ساعت روی لکه بماند سپس با آب خوب شستشو داده و در نهایت با آب گرم و صابون بشوئید.

 

اگر لکه روی پارچه ی سفید و نخی بود آب جوش را روی لکه بریزید و این کار را از طرف پشت پارچه تکرار کنید و اگر لکه از بین نرفت با آب اکسیژنه و سپس با آب شستشو دهید ، برای از بین بردن این نوع لکه ها اول از آب صابون استفاده نکنید زیرا ممکن است لکه را ثابت کند.

 

» برطرف کردن لکه کره ،‌ خامه و بستنی : محل لکه را در آب سرد خیس کنید و با آب گرم و صابون بشوئید.

 

» برای برطرف کردن لکه ترشی : می توانید با کمی آمونیاک محلول در آب لکه را از بین ببرید.

 

» برای برطرف کردن لکه تخم مرغ و گوشت : محل لکه را با آب سرد بشوئید سپس لکه را با آب گرم و صابون رفع کنید و اگر لکه روی پارچه های سفید از بین نرفت میتوانید از تتراکلروکربن استفاده کرد.

 

» برای برطرف کردن لکه میوه یا آب میوه : پارچه را با آب سرد و اسفنج بشوئید و اگر لکه باقی ماند گلیسیرین به کار ببرید و بگذارید چند ساعتی بماند سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه علف : محل لکه را با آب صابون نیم گرم بشوئید سپس به وسیله ی اسفنج با الکل یا آب اکسیژنه لکه را کاملاً از بین ببرید و با آب بشوئید ، چنانچه پارچه سفید نخی و کتانی بود محل لکه را با دنبه یا روغن مالش دهید سپس با آب صابون گرم بشوئید و باقی مانده لکه را با آب اکسیژنه از بین ببرید.

 

» برطرف کردن لکه جوهر : از خمیر پودرهای جذب کننده مانند پودر تالک استفاده کنید ، در مورد پارچه های نخی و کتانی لکه را می توان به وسیله ی گلیسیرین از بین برد.

 

» برطرف کردن لکه زنگ آهن : چنانچه این لکه روی پارچه های نخی و کتانی سفید باشد محل لکه را در محلول اسید اگزالیک خیس کنید و به محض از بین رفتن لکه پارچه را در محلول رقیق آمونیاک بزنید و خوب بشوئید ، همچنین در این مورد می توان از آب لیمو و نمک برای برطرف کردن لکه استفاده کرد و سپس لکه را در آفتاب خشک کرد.

 

» برطرف کردن لکه رنگ : لکه رنگ تازه را پاک کنید و با آب گرم و صابون بشوئید و اگر لکه رنگ خشک شده بود آن را با روغن یا وازلین پاک کنید سپس آن را به وسیله اسفنج با آب گرم و صابون بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه سوختگی : لکه سوختگی به ندرت ممکن است پاک شود اما اگر پارچه پشمی بود از کاغذ سمباده نرم استفاده کنید و چنانچه پارچه کتانی و نخی و سفید بود، ابتدا پارچه را در آب خیس کنید و در آفتاب قرار دهید و این عمل را چندین بار تکرار کنید و اگر لکه باقی ماند با آب اکسیژنه رنگ آن را ببرید و بعد خوب بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه سیگار و توتون : به وسیله اسفنج و الکل صنعتی لکه را از بین ببرید ، در مورد پارچه های کتانی سفید محل لکه را با آب سرد بشوئید ، گلیسیرین به آن بزنید و بگذارید نیم ساعت بماند بعد با صابون و آب بشوئید.

 

» برطرف کردن لکه سبزی : اگر لکه های سبزی گیاهان و کلروفیل تازه باشد برای برطرف کردن آن ها محلول آب و الکل و یا آب و اتر به کار می رود ولی اگر کهنه باشد باید پربرات دوسود با آب اکسیژنه و یا آمونیاک مصرف کرد.

 

» برطرف کردن لکه مرکب معمولی : چون این مرکب ترکیبات آهن دارد باید با محلول جوهر ترش و آب داغ غلیظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده کنید.

 

» لکه مرکب سیاه یا آبی : محلول رقیقی از 5 درصد پرمنگنات دوپتاس و آب تهیه کنید و لکه را در آن مدتی خیس کنید تا رنگ قهوه ای پیدا کند و سپس بیرون آورده در محلول بی سولفیت دوسود که قدری سرکه در آن ریخته اند بگذارید سپس از این محلول هم بیرون آورده این عمل را تکرار کنید ، هر دفعه بعد از این که از بی سولفیت بیرون آوردید با آب بشوئید و دوباره در پرمنگنات بگذارید.

 

» برطرف کردن لکه کپک : کپک بعضی از اوقات روی پارچه هایی که آن ها را به صورت خشک نشده در قفسه گذاشته اید پیدا می شود ، پارچه مزبور را یک ساعت در محلول نیم گرم پربرات دوسود بگذارید و سپس در آب ژاول گذاشته سپس با آب زیاد بشوئید.

 

» پاک کردن لکه های روغنی و میوه ها از روی پارچه ساتن : لکه روغنی روی پارچه ساتن را میتوان به وسیله پودر تالک از بین برد ، برای این کار پودر را بر روی لکه پاشیده و به آرامی آن را مالش دهید و چند دقیقه آن را به همان صورت گذاشته سپس به وسیله ی برس نرمی با ملایمت آن را برس بکشید و تمیز کنید.

 

» پاک کردن لکه خودکار و جوهر از روی پارچه ساتن : لکه های خودکار و جوهر را می توان با شیر گرم و الکل متلیک برطرف کرد و سپس در آب ولرم کاملاً شست تا اثر شیر و الکل از میان برود.

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

۱۶ دیدگاه برای آموزش پاک کردن لکه ها از روی پارچه

 1. زهرا ۲۴ مهر-۱۳۹۵ در ۰۰:۴۲ #

  سلام. برای از بین بردن جای لکه چای زیر لیوان از روی میز چوبی باید چکار کرد؟ از هر روشی استفاده کردم نشد.

  • ♥ بانو ۲۴ مهر-۱۳۹۵ در ۱۱:۱۹ #

   سلام عزیزم ،نصف قاشق چایخوری روغن زیتون + یک چهارم فنجان سرکه + نصف قاشق چایخوری آب لیموترش رو باهم مخلوط کن. پارچه ت رو بزن توش روی لکه بکش تمیز میشه.

 2. Ali ۲۹ شهریور-۱۳۹۵ در ۰۰:۲۰ #

  سلام، واسه پاک کردن لکه بتادین از کدوم روش استفاده کنم ؟

  • ♥ بانو ۱۹ مهر-۱۳۹۵ در ۱۴:۵۹ #

   سلام با آب سرد بشورین بذارین تو آفتاب

 3. سلما ۲۷ مرداد-۱۳۹۵ در ۱۳:۵۲ #

  سلام خسته نباشید تروخدا بمن بفرمایید ک لکه ی زعفران رو چطور از روی پارچه کتان پاک کنم لکه بر لباس هم زدم چندبار هم شستم پاک نشده

 4. Sami ۲۰ مرداد-۱۳۹۵ در ۲۰:۵۱ #

  سلام، کت صورتی رنگ با استین مشکی،رنگ.مشکی بهدکتدپخش شده به چند جا،چندبار شستم نرفته،میشد راهنمایی کنید چکار کنم؟الان چند جا لکه های مشکی گرفته

 5. ملیحه ۲ مرداد-۱۳۹۵ در ۲۲:۰۶ #

  لکه جوهر کاملا با این روش پاک شد ممنونم

  • ♥ بانو ۳ مرداد-۱۳۹۵ در ۱۱:۰۹ #

   خواهش میکنم عزیزم!

 6. مینو ۷ تیر-۱۳۹۵ در ۰۸:۲۰ #

  سلام،من یه پانچ طوسی دارم که جنسش از این پارچه های طوسی اسپرت (نخی پنبه ای) هست،راستش پارسال رو در ماشینم قیر بود و مانتوم یه قسمتش قیری شد،بعد با بنزین اون قسمت رو شستم بعدش رفتم کلا مانتومو شستم و گذاشتم تو افتاب،اما اون قسمت رنگش بصورت زرد رنگ(البته تو رنگ طوسی حالت قهوه ای شده) مونده،نمیدونم این لکه رو چطور میتونم برطرف کنم،ایا روشی وجود داره?ممنون

  • ♥ بانو ۱۸ مهر-۱۳۹۵ در ۱۲:۴۳ #

   برای از بین بردن لکه قیر روی پارچه از بنزین و کره می توان استفاده کرد

  • ♥ بانو ۱۹ مهر-۱۳۹۵ در ۱۴:۵۶ #

   سلام مینو جان. لکه قیرو تو بنزین بخوابونین بعدش با آب و مواد شوینده بشورین و بعد بذارین تو آفتاب.

 7. ایمان ۱۶ اردیبهشت-۱۳۹۵ در ۱۲:۴۵ #

  لکه خودکارواقعا پاک شد.ممنون ازمطالب شما. خیلی عالی بود

 8. فرهاد ۲۱ خرداد-۱۳۹۴ در ۲۲:۲۲ #

  واقعا پاک شد لکه خودکار باورم نمیشه! ممنون از مطلب به درد بخورتون :)

 9. امین ۲۳ آبان-۱۳۹۳ در ۱۴:۳۲ #

  عالی بود ممنون از مطلبتون

 10. ليلى ۲۷ شهریور-۱۳۹۳ در ۱۵:۰۳ #

  چطورى باید لکه ى رنگ روغن رو از روى قاب آیپدم پاک کنم؟

  • ♥ نیلوفر بانو ۲۷ شهریور-۱۳۹۳ در ۱۶:۳۵ #

   با ابر آغشته به کف ( صابون یا شامپو ) چند بار روی لکه چربی بکشید بعد خشک کنید

پاسخ دهید