Generic selectors

حمله داعش به پردیس کورش + عکس

۱,۶۳۰ بازدید

اکران مردمی فیلم «به وقت شام» امشب دوشنبه 17 اردیبهشت ماه با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا، هادی حجازی‌فر، جوزف سلامه و کارن همایونفر در پردیس سینمایی کورش برگزار شد. بعدظهر روز دوشنبه افرادی با ظاهر نیروهای داعشی در محوطه جلوی پردیس سینمایی کوروش (واقع در غرب تهران) سوار بر اسب و اسلحه بدست ظاهر گشتند و بعد از انجام حرکاتی نمایشی به داخل مجتمع (فود کورت) حمله کردند. حمله داعش به پردیس کورش در واقع حرکتی نمایشی در تبلیغ فیلم به وقت شام بود.

بنابر اظهارات شاهدان از ساعاتی پیش از این نمایش گوینده پردیس کوروش (با سبکی لاله‌زار گونه قدیم) مردم را به این رخداد نوید می‌داد: حاضرین محترم پردیس کوروش امشب اکران مردمی فیلم سینمایی «به وقت شام» بسیار متفاوت برگزار می‌شود!

در ادامه چند بازیگر با هیئت داعشی و مسلح در طبقات به راه افتاده و با همان لحن وحشی های داعشی جملاتی را با خشم بیان می‌کردند، زنان و کودکان با چهره های وحشت زده و جیغ و فریاد های بی امان نظم کل پردیس را بهم ریخته بودند و خانم جوانی از هوش رفت. حاضرینی هم بودند که با خنده و استهزا با نیروهای داعشی عکس و سلفی می گرفتند! 

 

حمله داعش به پردیس کورش

 

بعد از تمام شدن این جار و جنجال، ابراهیم حاتمی‌کیا در اکران فیلم حاضر شد و وقتی که با اعتراض خانمی به این اقدامات مواجه گشت اظهار بی اطلاعی کرده وگفت: این کار زشتیه!

 

در سینمای جهان استفاده از کراکترهای یک فیلم سینمایی در مراسم افتتاحیه آن سابقه ای بسیار طولانی دارد و معروفترین آنها را می توان سری فیلم‌های “جنگ ستارگان” جورج لوکاس دانست که با پوشیدن لباس و گریم هم شکل شخصیت‌هایی چون “چوباکا” و “دارت ویدر” در مراسم فرش قرمز حاضر می‌شوند، این سنت تا به امروز هم ادامه داشته است. و یا با کراکترهای انیمیشنی که لباس آنها را کسانی پوشیده اند کارناوال راه می اندازند و فضایی مفرح و جذاب را برای حاضرین فراهم می کنند.


 

حضور داعش در پردیس کورش

 

نیما حسنی نسب (منتقد فیلم) اشاره کرده است «حتی فیلمسازان “زی مووی” مثل ویلیام کسل برای بازاریابی و تبلیغات روزهای اکران آثارشان تمهیدات جالب و عجیب و گاه مسخره ای به کار می بردند؛ مثلا جلوی سالن سینماهای فیلم ترسناکشان آمبولانس می گذاشتند یا کالسکه و تابوت می آوردند، از سقف سالن نمایش فیلم اسکلت ول می کردند روی تماشاگر یا دربان و کنترلچی سینما را شبیه کاراکترهای مسخره فیلم گریم می کردند و در نمایش های ویژه و افتتاحیه ها سر بریده پرت می کردند روی صحنه و خلاصه شیرین کاری و مضحکه و فضای هجوآلود فیلمشان را به پخش و اکران هم می کشاندند تا شاید چندتایی بیشتر مشتری برای کارشان دست و پا کنند.»

البته همه این ترفندهای تبلیغاتی در راستای به یاد ماندن و ایجاد فضایی مفرح و شاد برای مخاطبان است نه ترساندن و رعب و وحشت مردم! 

 

داعش در پردیس کورش

 

داعش در پردیس کورش

 

داعش در پردیس کورش

 

فیلم به وقت شام در پردیس کورش

 

 

با توجه به اظهار بی اطلاعی حاتمی‌کیا از این اقدام، اساسا نهاد (اوج) و یا کسانی که این حرکت – تبلیغاتی! – را راه انداخته‌اند یا باید “خودجوش” بوده باشند یا “خودسر”. 

پخش اعلامیه تبلیغاتی، اعلان بلندگو داخل پردیس کوروش، آوردن اسب به خیابان، بستن محوطه اطراف و همکاری عوامل امنیتی پردیس، انجام گریم و پوشش داعشی، گرفتن اسلحه و شمشیر در دست و حجم عکاسان حاضر در سالن نمایش فیلم، به هیچ گونه نشان از خودسری و خودجوشی ندارد.

حال باید از طراح و ایده‌پرداز این خلاقیت تبلیغاتی پرسید بعد از گذشت 2 ماه از آغاز اکران فیلم “به وقت شام” این اقدام چه جایی از اعراب دارد؟ این حرکت اگر در راستای تبلیغات و فروش بیشتر برای فیلم باشد که بسیار دیر است و بیشتر ضدتبلیغ و یا اگر برای هدف دیگری طراحی شده که دیگر چه نیازی بود چنین فیلم پرخرجی ساخته شود؟ از همان ابتدا با راه انداختن چندین نمایش این شکلی به آن هدف غایی می رسدید و این  همه وقت و هزینه هم برای ساخت چنین فیلمی از دست نمی دادید!

 

شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

, , , ,

بدون دیدگاه.

پاسخی بگذارید