---

اطلاعیه های انجمن

سپاس » برای تشکر و قدردانی از سایر کاربران از دکمه سپاس استفاده کنید.
تصویر کاربری » تصویر کاربری خود را مطابق با عرف و قانون جمهوری اسلامی ایران انتخاب کنید.
تصویر انجمن » تصاویر نباید بیش از حد کوچک باشند تا لوگوی انجمن روی تصاویر درج شود.
مطلب جدید » هیچ یک از کاربران مجاز به کپی مطالب از سایت های دیگر حتی با درج منبع نمی باشد ، مطالب باید توسط خود کاربر ارائه شود.


پرورش گیاه پنجه کلاغی ( نخل مرداب )
زمان کنونی: 2019/07/17، 08:10 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: پروانه
آخرین ارسال: پروانه
پاسخ 1
بازدید 4681

امتیاز موضوع:
  • 80 رأی - میانگین امتیازات: 3.01
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرورش گیاه پنجه کلاغی ( نخل مرداب )
#1
Music 
[تصویر: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
]
پرورش گیاه پنجه کلاغی ( نخل مرداب )

نام فارسی این گیاه نخل مرداب يا پنجه کلاغي CYPERUS و نام علمي آن cyperus alterni folius است ، نخل مرداب گياهي است زيبا که نگهداري و تکثير آن ساده است و براي افراد تازه کار توصيه مي شود.

ويژگي ها : ساقه هاي سبز رنگ عمودي افراشته اين گياه به جز در رأس بدون برگ هستند که در رأس نيز دايره اي از برگچه هاي سبز علفي به صورت شعاعي مثل قاب يک چتر بيرون مي زنند. علاوه بر اين در تابستان گل ها نيز به صورت شعاعي در رأس بيرون مي زنند ولي اين گل ها کوچک و قهوه اي رنگند.

دما : در زمستان نبايستي در دماي کمتر از ده درجه نگهداري شود. در فصل سرما در خزان گياه جاي نگراني نيست چون با گرم شدن هوا مجدداً شروع به رشد مي کند. بهتر است در زمستان تمام ساقه ها را از سطح خاک حذف نمود تا در بهار دوباره سبز شود و چهره زيباتري به گياه بدهد.

نور : اين گياه بايد در آفتاب نگهداري شود به شرط آنکه ريشه ها دايم خيس باشند؛ البته در نيم سايه نيم آفتاب يا در سايه اي که نور دار باشد هم مي ماند
 
آبياري : در بهار و تابستان هر روز گياه را آبياري مي کنند و در زمستان و پائيز آبياري کم شده و کود را قطع مي کنند. در فصل گرما به آب زيادي احتياج دارد و سعي کنيد گلدان زهکش چنداني نداشته باشد تا محيط تقريباً باتلاقي براي گياه ايجاد شود. بنابراين بهتر است گلدان را در زير گلداني قرار دهيد و در زيرگلداني هميشه مقداري آب موجود باشد.

رطوبت هوا : سطح برگ ها را دو روز در هفته غبار پاشي نمائيد.

تقويت گياه : پس از سه يا چهار آبياري با کود مايع کامل آن را تقويت مي نمايند ، براي مبارزه با شپشک و حلزون بايستي به وسيله ي ملانيون مبارزه شود.

مراقبت ويژه : ساقه هاي قهوه اي را قطع کنيد. در زمستان ها ريشه ها را در خاک نگهداريد يا گياه را به درون ساختمان ببريد.

تغيير گلدان : تراکم ريشه موجب شادابي گياه مي شود، پس از پر شدن سه چهارم حجم گلدان آن را با تقسيم ريشه ، تکثير مي نمايند. بايد دقت نمود ريشه ها زخمي نشود.

خاک مناسب : خاک کمي سنگين است ( رس زياد باشد تا حالت باتلاقي ايجاد شود ).

ازدياد : نخل مرداب را مي توان به راحتي از اواسط بهار تا اوايل تابستان با روش تقسيم بوته، تکثير کرد. البته راحتي اين کار، بستگي به تجربه و توان شخص تکثير کننده دارد.

از آنجايي که اين گياه طبيعتاً به وسيله قرار گرفتن در آب رشد کرده و ريشه مي دهد، خاک آن بايد کاملاً مرطوب باشد، ولي اگر به اندازه کافي خيس نبود، ابتدا آن را کاملاً آبياري کنيد، سپس از گلدان بيرون آوريد. با استفاده از يک چاقوي تيز، انبوه ريشه ها را به دسته هايي با حداقل 4 يا 5 ساقه تقسيم کنيد، مراقب باشيد به ريشه ها صدمه نزنيد و سعي کنيد با دست عمل تقسيم را انجام دهيد. سپس هر قسمت را در گلداني با قطر دهانه 11 - 9 سانتيمتر حاوي کمپوست گلداني با پايه پيت قرار دهيد و کاملاً آبياري کنيد.

گرچه روش تقسيم براي تمام انواع نخل مرداب ها به کار برده مي شود ولي اين گياه مي تواند به روش هاي غير معمول ديگري نيز تکثير شوند. در گياه نخل مرداب رأس گل را همراه با برگه هايي که زير گل وجود دارند به وسيله قيچي باغباني به اندازه يک سوم يا يک دوم کوتاه کنيد، گياه را از زير قسمت برگ قطع کنيد و به صورت وارونه ( برگ داخل آب باشد )، در آب يا در ماسه نرم شسته يا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهيد(ساقه به طرف بالا و قسمت برگدار درون آب يا خاک قرار گيرد). زماني که ريشه داد، گياه را به گلداني با قطر دهانه 9 سانتيمتر و کمپوست گلداني منتقل کنيد. در طول عمل تکثير، سعي کنيد دماي محيط گياه را 22-20 درجه سانتيگراد نگاه داريد و مراقب باشيد که گياه در شرايط نور مناسب و کافي، دور از تابش مستقيم خورشيد قرار گيرد. بعد از ريشه دادن به گلدان هاي استکاني منتقل کنيد.


پاسخ
 سپاس شده توسط Nilufar.banoo ، sana68 ، Nadin ، rasta ، zi_na52
فروشگاه سایت
---


کاربرانی که از این موضوع دیدن کرده اند ؟
35کاربر از این موضوع دیدن کرده اند :
Nilufar.banoo، Nadin، khatoon1، saba raha، Neda.Ja، کوثر، danaie، اعظم جونی، melodi52، noushin، setareh، آماندانا، s.hajarhasani، zendegi، negin.s، golpooneh، zarzari، پریسان، مریم بانو، مینا گلی، ستاره ۱۹۹، f.zarrinmah، niki، sana68، پروانه، شایان، maha، elnaz.h، rana، rasta، Miso، آرش، سانیا فتحی، uchiha، zi_na52

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان