انجمن ایران کوک

نسخه‌ی کامل: رژیم غذایی دکتر اورنیش ( Ornish )
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  rejim-dr-Ornish.jpg]

رژیم غذایی دکتر اورنیش (Ornish)

دکتر دین اورنیش یک متخصص قلب و عروق بود که ثابت کرد ساخت پلاک های چربی در شریان ها ( که باعث حمله قلبی می شود ) با پیروی از این رژیم قابل پیشگیری و بازگشت است.

برنامه این رژیم شامل ورزش منظم ، کنترل خشم ، ترک سیگار ، تمرین های مدیتیشن و آسوده سازی میباشد ، در این رژیم با حذف چربی از رژیم غذایی فرد بدون اینکه مجبور باشد کمتر بخورد کالری کمتری دریافت می کند.

این رژیم مبتنی بر گیاهان است و تمامی روغن های پخت و پز و محصولات حیوانی را به استثنای شیر بدون چربی و ماست کم چرب حذف می کند.

در این رژیم غذاهای گیاهی دارای چربی بالا از قبیل مغزها و دانه ها، آووکادو و زیتون خذف می شود و فرد مجاز است کمتر از 10 درصد کالری مورد نیاز خود را از چربی تامین نماید که حدود 15- 25 گرم چربی در روز می شود.

این رژیم غنی از فیبر است و اجازه مصرف متعادل نمک و قند را به فرد می دهد ، این رژیم اگر چه کل کالری مصرفی را محدود نمی کند اما با مصرف کمتر چربی فرد را وادار به مصرف کالری کمتری می کند و به فرد اجازه می دهد تا به مقدار زیاد و به دفعات زیاد غذا بخورد.

در این رژیم فرد مجاز به خوردن سه وعده غذا و یک یا دو میان وعده در روز که شامل غذاهای بدون چربی ( حبوبات ، میوه ها ، غلات ، سبزیجات ) است و این غذا ها را در هر ساعتی از روز به صورت نامحدود میتوان مصرف کرد و غذاهای بدون چربی ، سفیده تخم مرغ و بعضی از فراورده های کم چربی از قبیل ماست را می توان در حد اعتدال مصرف کرد.

در رژیم غذایی اورنیش صبحانه ( یک لیوان آب پرتقال ، یک کاسه غلات صبحانه به همراه توت های تازه و ماست کم چربی ) ، نهار ( قطعات بروکلی ، سیب زمینی ، نخود ، نان سیر ، سالاد سبز و سیب ) شام ( اشکال مختلف پاستای مخلوط با فلفل قرمز ، سبزیجات از قبیل اسفناج ، لوبیای سفید ، یک عدد سیر کوچک خرد شده ، پوست لیموی رنده شده، مارچوبه گریل شده و پوشانده شده با لیمو و سس سرکه و پودر فلفل سیاه تازه ، سالاد سبز و هلو ) ، میان وعده ها ( میوه های تازه و سبزیجات خام ) است.

بعضی معتقدند که این رژیم اسید های چرب ضروری را تامین نمی کند ، در این رژیم ماهی و کلیه روغن ها کنار گذاشته می شود در حالی که شواهد موجود نشان می دهد که ماهی، روغن ماهی و روغن زیتون اثر محافظتی در مقابل بیماریهای قلبی عروقی دارند.

این رژیم هم برای مدت کوتاه میتواند برای کاهش وزن بدن و کاهش کلسترول و ... مفید باشد.